Kapat
Haberler 155 0

Google Yeni Çıkardığı Özellik İle Fotoğraflarınıza Film Karesi Görüntüsü Katacak!

I/O 2018’de duyurulan, fotoğrafların arka planını otomatik bir özellikle siyah beyaz yapabilen uygulama kullanıcıların beğenisine sunuldu. Buna ek olarak, bahse konu olan Color Pop, öğrenebilen makine teknolojisi tabanı ile hizmet veriyor.

Bilindiği gibi I/O 2018, Google açısından oldukça canlı geçti. Çeşitli yeniliklerle gündemde kalmayı başaran Google, önemli ve büyük çaplı görünen etkinliklere ek olarak küçük çapta ama geniş kitlelere hitap edecek yenilikler de sundu. Bunlardan biri ve en göze çarpanı Color Pop adı verilen uygulamadır. Fotoğraflardaki arka planı siyah beyaz yapan ve fotoğrafta bulunan kişilerin veya nesnelerin renklerini sabit bırakan uygulamanın bir özelliği de, renklerde daha fazla vurgu yapabiliyor olmasıdır.

Bu geliştirmenin çok ses getirecek yönü ise ‘Sin City’ filmlerinden çıkmışcasına oluşturulabilecek ambiyansa olanak vermesidir. Bu efektler, makine öğrenme yöntemlerinden yararlanan bir sistem yardımı ile otomatik olarak oluşturulabiliyor. Bu teknolojinin oldukça ilgi çeken bir diğer tarafıx eski siyah beyaz fotoğrafları renklendirme çalışmalarında kendini her geçen gün daha da geliştiriyor olması ile merak uyandırmaya devam etmesidir.

Bir Reddit sitesi kullanıcısının deneyimine göre bu uygulamaya v3.20 güncellemesi yapıldıktan sonra ‘Fotoğraf Asistanı’olarak ulaşmak mümkün hale gelecek.

Uygulamanın az da olsa hayal kırıklığı yaşatacak yanı ise, şu an için sadece Google Photos’un geçerli bulduğu  fotoğraflarda bu işlemin yapılabiliyor olmasıdır.

ilyas yildiz {ilyas yildiz}