Kapat
Sosyal Medya 284 0

Amerika’da Yetişkinlerin En Çok Kullandığı Sosyal Medya Platformu İnstagram!

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarafsız düşünce kuruluşu Pew Araştırma Merkezi’nin yeni anketine göre, ABD’li yetişkinlerin %35’inin kullandığı sosyal medya platform İnstagram oldu.

Her geçen yıl kullanıcı sayısını arttırarak yükselişini devam ettiren İnstagram, 2016 yılına göre %7 oranında takipçi artışı gösterdi. Anketin diğer verilerine göre, İnstagram kullanıcısı yetişkinlerden, yaş ortalaması 18-24 aralığında olan kullanıcılar için Snapchat ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının da son derece popüler olduğu belirlendi.

Çevirimiçi sosyal medya platformlarından Youtube’un kullanıcı oranı, ABD’li yetişkinlerde %73 iken, 18-24 yaş aralığındaki gençlerde %94’e ulaştığı görülmüştür. Bu da genç neslin neredeyse tamamının Youtube’da yayınlanan videoları takip ettiğini göstermektedir. Özellikle üniversite çağındaki gençler, çevirimiçi platformda Youtube’u tercih ediyor.

Twitter ise, 2016 yılındaki kullanım oranıyla kıyaslandığında, ABD’de yaşayan yetişkinler arasında, çok düşük oranlarda bir yükseliş ortaya koydu.
Facebook’un, %75 oran ile 65 yaş ve üzeri kişiler arasında popülaritesini koruduğu tespit edilmiştir. 2012 yılından bu yana devam eden araştırmalar, Facebook kullanımının 2016 yılına kadar arttığı, 2016 ve 2017 yıllarında sabit kaldığı, 2017’den bu yana ise %76’dan %74’e düştüğü yönündedir.

ilyas yildiz {ilyas yildiz}